Vaše dotazy

Zde můžete najít odpovědi na časté otázky našich pacientů

Nemám rád zubaře a vyhledám ho jen, když mě něco bolí. Jsou nutné preventivní prohlídky, když nemám žádný problém?

Pravidelné preventivní prohlídky odhalí malé počínající kazy, například i pomocí rentgenu. Jejich plombování je rychlé a téměř bezbolestné, tudíž samozřejmě i levnější. Větší zanedbané kazy mohou způsobit například zánět zubního "nervu", případně se zánět může rozšířit i do okolí zubu, což bývá bolestivější. Léčba je v tomto případě náročnější, dlouhodobější. Zubař musí vyčistit a vydesinfikovat kořenové kanálky, zaplnit je speciálním materiálem. Toto ošetření je samozřejmě mnohem dražší, než malá plomba, na opravu zubu se také spotřebuje více materiálu a daleko více času. Většinou už na opravu plomba nestačí, protože velký kaz zub oslabil natolik, že je nutné ho chránit nasazením korunky. V případě většího zánětu je možné, že se daný zub bude muset vytrhnout. Pokud ho pak budete chtít nahradit můstkem nebo implantátem, zaplatíte samozřejmě mnohonásobně více a na zubním křesle strávíte několik hodin. Prevence se určitě vyplatí. Zdravotní pojišťovny hradí prohlídku dvakrát do roka.

Krvácejí mi dásně, ale zuby mám v pořádku, nic mě nebolí. Je to normální?

Krvácení dásní je jedním z příznaků parodontózy, zánětu dásní. Je třeba vyšetření zubním lékařem, který podle stavu může doporučit například zubní hygienistku, ta dásně ošetří speciálním přístrojem a doporučí vám správné pomůcky na čištění zubů, poradí i s technikou čištění. Krvácení dásní je často podceňovaný problém, jedná se však o chronický zánět, když sečteme malé plošky zánětu u každého zubu, celkem je to zánět asi jako plocha lidské dlaně.

Může mít zanedbaný chrup se záněty dásní a zubů vliv na celé tělo, nebo je to jen problém ústní dutiny?

Takový zánět může zbytečně "dráždit" imunitní systém celého organismu, bakterie se krví dostávají do celého těla, a za podmínek oslabení obranyschopnosti, případně vrozené vady, mohou způsobit například zánět srdečních chlopní, nebo krevní sraženinu, která je příčinou infarktu nebo mozkové mrtvice. To už ale platí pro velmi zanedbaný chrup, kde jsou záněty dásní i zubů v okolí kořenů. Tyto záněty mohou pak komplikovat onemocnění u lidí trpících cukrovkou, nebo mohou způsobovat předčasný porod a nižší porodní váhu novorozence. Pokud jste sledovali druhou řadu seriálu "Nemocnice na kraji města", možná si vzpomenete na pana Vojíře, který měl díky "váčku" u zubu komplikace po operaci kloubu. Pacienti, kteří se chystají na transplantaci nějakého orgánu, nebo na "umělý kloub" proto absolvují pečlivé celkové vyšetření,jehož součástí je i vyšetření zubní.

Jak se mají správně čistit zuby?

Nejlépe a názorně vám to vysvětlí zubní lékař nebo hygienistka. V každém případě je potřeba měkký kartáček a jemné pečlivé čištění, ráno i večer, po snídani a po večeři. Po každém jídle by se měly čistit zuby doplněné snímacími náhradami, nebo zuby s ortodontickými "rovnátky". Naopak, po konzumaci citrusových a jiných plodů obsahujících kyseliny (pomeranč, citron, grep, kiwi, atd.), nebo po pití ovocných šťáv, je vhodné 1-2 hodiny s čištěním počkat, protože zubní sklovina je působením kyselin oslabená. Žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá zvýšenou tvorbou slin k neutralizaci kyselého prostředí v ústech, v žádném případě však nenahrazuje čištění zubů! Není pravda, že tvrdý kartáček vyčistí zuby lépe, naopak může poškodit sklovinu i dásně. Důležité je i čištění mezizubních prostor správnou velikostí mezizubního kartáčku. S jeho výběrem a použitím opět pomůže zubní hygienistka. Zubní pasta s fluorem zvýší odolnost skloviny proti odvápnění a kazu. Pro intenzivní fluoridaci se doporučuje jednou týdně aplikace ELMEX gelu.

Má význam čištění dětských zubů? Kdy je dobré jít s dítětem poprvé k zubaři?

Samozřejmě, je velmi důležité, aby se rodiče starali i o zuby svého dítěte, a to od prořezání prvního zoubku. Speciálním dětským kartáčkem je třeba jemně vyčistit všechny strany a plošky všech zubů. Dokud dítě neumí vyplachovat a vyplivovat,čistíme zuby bez pasty. Později dávkujeme malé množství dětské zubní pasty. Dítěti musí čistit zuby rodiče,samostatně to zvládne zhruba od 6-ti let. I pak je potřeba stálý dozor rodičů a vhodná motivace dítěte, nejlépe vlastním příkladem. Zkažené a zanedbané dětské zuby mohou svými záněty způsobit poškození stálých zubů, na kterých pak pozorujeme například skvrny. Na zkažených dětských zubech se dobře daří škodlivým bakteriím, které pak snadno napadnou rostoucí stálé zuby, protože jejich sklovina je ještě nezralá. První návštěva zubaře se doporučuje už v prvním roce života dítěte. Nejvíce podceňovaným nebezpečím je dlouhodobé pití sladkých nápojů, případně namáčení dudlíku do medu.

Jaké materiály se používají k plombování zubů, a které jsou ty nejlepší?

Nejstarší z dnes používaných materiálů je amalgam. Dříve se míchal ručně, proto jeho chemické a mechanické vlastnosti nebyly stálé. Dnes používáme přesně dávkovaný kapslový amalgam, kde jsou poměry látek naváženy s přesností na miligramy. Tento amalgam je velmi kvalitní a trvanlivý. Díky obsahu stříbra působí proti bakteriím způsobujícím zubní kaz. Jeho nevýhoda je v estetice, to znamená, že plomba je viditelná. Proto se používá zejména na zadní stoličky, když je plomba větší, případně zasahuje pod dáseň. "Bílé plomby" - fotokompozitní materiály se používají do předních zubů, jejich barva se vybírá přesně podle barvy zubu. Tyto materiály se stále vyvíjejí a vylepšují, dříve byly málo pevné, dnes však už dosahují pevnosti amalgamu, proto je možné použít je i k plombování stoliček. Vhodnost použití materiálu nejlépe posoudí zubní lékař a může doporučit individuálně podle konkrétní situace u daného pacienta. Bílé jsou i skloionomerní cementy, které však jsou málo pevné,zejména, když je plomba větší. Používají se proto při plombování kazů na krčku zubu, kde neprobíhá kousání,případně se využívají u dětí k plombování dětských zubů. Tyto materiály jsou zajímavé tím, že uvolňují fluoridové ionty, čímž posilují okolní sklovinu.

Kterou zubní pastu doporučujete? Je lepší klasický nebo elektrický zubní kartáček?

Zubní pasta pro dospělé obsahuje 1000-1500 ppm fluoridu. Pro děti do 8 let je dětská pasta s obsahem fluoridu 250-500 ppm (miligramů na litr). Dětská zubní pasta má chuť, která je většině dětí příjemnější, než mentolová chuť pasty pro dospělé, menší obsah fluoru je z toho důvodu, že děti pastu často polykají. Nejlepší je zubní pasty střídat a nepoužívat dlouhodobě jednu značku. V případě problémů s citlivými krčky se doporučují speciální pasty, jako například ELMEX sensitive, SENSODYNE, možno doplnit aplikací gelu ELMEX, případně GREEN-OR. Problémy s dásněmi pomohou léčit PARODONTAX, LACALUT aktiv, MERIDOL, ZYMBION a jiné. Léčbu urychlíme použitím ústní vody, například s obsahem heřmánku HERBADENT, nebo LISTERINE, která obsahuje mentol a éterické oleje. Stejně jako u zubních past nelze doporučit konkrétní značku, která je "ta nejlepší". Záleží, co vyhovuje kterému pacientovi. V lékárnách je nabízena celá řada prostředků a s jejich výběrem může poradit i lékárník. Při čištění zubů je nejdůležitější správný zubní kartáček a správná, jemná a pečlivá technika čištění zubů. Klasickým kartáčkem při správném postupu a beze spěchu můžeme zuby vyčistit stejně dobře,jako elektrickým. Například pro děti může být elektrický kartáček vhodnou motivací i zábavou, s výhodou se dá využít u pacientů, kteří jsou méně zruční, případně nějak handicapovaní. U dospělých se nesmí zapomínat ani na čištění mezizubních prostorů zubní nití nebo mezizubním kartáčkem,jeho vhodnou velikost a způsob použití doporučí zubní lékař nebo hygienistka.

Kdy se platí regulační poplatky?

Regulační poplatky jsou nově zavedeny od 1.1.2008. Poplatek 30,- Kč zaplatí pacient starší 18-ti let,který přišel poprvé v kalendářním roce na prohlídku. Druhá prohlídka ve stejném kalendářním roce je již preventivní, proto se poplatek neplatí. Při prohlídce zubní lékař naplánuje další ošetření a objedná vás. V dalších návštěvách pokračuje s ošetřováním zubů,které si naplánoval při prohlídce,například plombuje,čistí kořenové kanálky. Regulační poplatek neplatíte. Pokud ale přijdete s problémem, který se neprojevil při prohlídce, musí lékař provést cílené vyšetření a zjistit příčinu vašich potíží. Za toto cílené vyšetření regulační poplatek 30,- Kč zaplatíte. Za akutní ošetření na zubní pohotovosti je regulační poplatek 90,- Kč. Tento poplatek se vztahuje i na ošetření u "cizího" zubaře,kdyz jako pohotovostní vyhledáte ošetření v ordinaci, kde nejste zaregistrováni a nemáte tam "kartu".

Chci mít bílé zuby. Doporučujete zubní pastu na bělení zubů?

Barva zubů je vrozená a je dána barvou skloviny a zuboviny. Během života může sklovina získávat tmavší odstín. Toto získané zbarvení je možné odstranit bělicími prostředky. Zubní lékař nebo hygienistka vám poradí podle příčiny zbarvení, někdy může jít o zubní kámen, nebo o zub, ve kterém je tmavá plomba, která prosvítá. Zubní hygienistka odstraní zubní kámen ultrazvukovým přístrojem, povrch zubů vyleští speciální lešticí pastou. Podle stavu zubů a dásní vám může doporučit i ordinační bělení zubů bělicím gelem. Pokud chcete vyzkoušet domácí bělicí prostředky, doporučujeme je kupovat v lékárnách, případně specializovaných prodejnách (například "Profimed"), k dispozici jsou bělicí proužky, pasty, prášky. V každém případě důsledně dodržujte návod k použití a nesnažte se urychlit bělicí efekt prodloužením doby působení, případně zvýšením dávkování. Toto může mít za násek zvýšenou citlivost skloviny i dásní, případně jejich poškození. I v případě použití domácích bělicích prostředků doporučujeme poradit se s lékařem nebo s hygienistkou, a pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, je nutné bělení ihned přerušit.